Miért kezdjek karatézni? Miért vigyem le a gyerekemet karate edzésre?

Azt próbálom kicsit körbejárni, megvilágítani, hogy miért érdemes elkezdeni, gyakorolni a karatét. Természetesen minden ember, gyerek más és más, de ezzel együtt vannak alapigazságok, amik mindenki számára hasznossá tehetik a karatét.

Ahogy már említettem én elég verekedős, aktív (sokak szerint agresszív és vad) kis srác voltam, így a szüleim számára a legfontosabb szempont a gyerek elfárasztása és némi fegyelem, önuralom kialakítása volt a suli elején. Biztosan vannak olyan gyerekek, akiket pedig ezzel próbálnak rávenni a mozgásra és esetleg arra, hogy ne hagyja másoknak, hogy bántsák őket. Hasonlóképpen idősebb korban is lehet, hogy valaki önvédelmet szeretne tanulni, míg akadhat olyan kezdő is, aki erősödni, fogyni szeretne. Az a szép a karatéban, hogy mindenki megtalálhatja benne azt, amitől, amiért érdemes belevágni és csinálnia.

A következőekben igyekszem összeszedni azokat az előnyöket, amikre számíthat bárki, aki elkezd karatézni...persze nem az első hónap után fognak jelentkezni a pozitív hatások.

1. Erőnlét, alakformálás

A shotokan karate 50%-ban kéz és 50%-ban lábtechnikákat használ és igen mély alapállásokkal, sok testmozdulással (lépés, ugrás, szökkenés) "operál". Ennek megfelelően a teljes testet komolyan átmozgatja, rengeteg izmot használ, aminek köszönhetően hamar megerősíti az egész testet. Természetesen a karate technikák erős végrehajtásához szükségeltetik némi célirányos hagyományos erősítés is, de ezeket szerencsére remekül bele lehet integrálni az edzésprogramba. Az edzéseken apró szünetekkel folyamatos munka zajlik, folyamatosan emelt pulzus mellett, így komoly mennyiségű kalóriát el lehet égetni. Ha valaki rendszeresen jár edzeni és emellett a táplálkozására is odafigyel az alakformálása gyorsan látványos lehet.

2. Önbizalom, magabiztosság

Aki huzamos időn keresztül keményen edz szépen lassan rájön, hogy bármire képes lehet, ha eléggé akarja és megdolgozik érte. Ez és a megszerzett tudás magas fokú önbizalmat ad egy idő után a karatét gyakorlók számára. Ahogy az önvédelem terén is használható tudásra tesz szert valaki ez az önbizalom tovább erősödik. Az önbizalom és a jó megjelenés pedig egyenes út a magabiztossághoz. Ha valaki fizikailag és szellemileg is jó állapotban van a folyamatos edzéseknek köszönhetően magabiztosan nézhet szembe az útjába kerülő akadályokkal. 

3. Egészség

Írtam már, hogy a fizikai állapotán bárki könnyen javíthat ha elkezd karate edzésekre járni. Hamar erősebb lesz az ember és idővel az izmai és az ízületei is lazábbak lesznek, köszönhetően a tágabb mozgástartomány használatának és az edzések során végzett lazítási és nyújtási gyakorlatoknak. A tágabb mozgástartomány alatt azt értem, hogy a karate edzés során sokkal nagyobb, hosszabb mozdulatokat végzünk, mint a mindennapokban és a kezünket, lábunkat olyan módon használjuk ahogy napközben nem. Az ízületi és izom lazaság roppant fontos a kor előrehaladtával, nagyban meghosszabbítja a minőségi, aktív életet egy megfelelően erős vázizomzattal egyetemben. Mindenki meglepődve figyeli az idős karate mestereket, akik korukat meghazudtoló módon tudnak mozogni...érdemes elgondolkodni, hogy vajon minek köszönhető ez. Természetesen a folyamatos karate gyakorlásnak. Az A.J.K.A. International Karate Szövetség (melynek a mi klubunk is részese) európai fő instruktora Sensei Sáfár László a napokban töltötte a 79. életévét, de hihetetlen vitalitás jellemzi a mai napig. Az edzéseken az összes feladatot Ő mutatja be még mindig és az edzésen kívül is meglepő fiatalossággal mozog.

4. Önvédelem

Az önvédelem a karate alapvető része, hiszen annak idején emiatt hozták létre. Manapság is fontos, sőt egyre fontosabb, hogy az ember (legyen nő vagy férfi) képes legyen magát megvédeni. Gyermekek esetében is fontos, hogy képes legyen kiállni magáért ne tudják az iskolában mások bántani. Fontosnak tartom kiemelni, hogy az önvédelem nem a verekedésnél kezdődik. Ha valakinek jó kiállása van, látszik rajta, hogy magabiztos az eleve sokkal kisebb eséllyel kerül verekedés közelébe. Sok esetben a kötekedő, balhét keresők a náluk gyengébbet szemelik ki és ha esetleg meg is közelítik az embert, egy határozott fellépés sokszor csírájában elfojthat egy konfliktust. A korábbiak alapján látszik már talán, hogy egy gyakorló karatés jó eséllyel verekedés nélkül is el tudja kerülni a nem kívánatos helyzeteket. Amennyiben ez nem sikerül akkor ott van a fegyver szó szerint kéznél, illetve lábnál a karatéka számára. Ha valaki megfelelő módon, elegendő ideig gyakorolja a karate mozdulatokat, mozdulásokat képes lehet megvédeni saját magát és esetleg maga körül másokat is. Ha pedig nagyon nagy a túlerő könnyedén kereket oldhat remek állóképességének köszönhetően :)

5. Önuralom, önfegyelem, tisztelet

Ez nagyon fontos fejlesztendő terület lehet gyermekeknél, mint ahogy volt nálam is annak idején, de felnőtt korban is nagyon hasznos lehet ezen képességeket fejleszteni. A gyerekeknek remekül tud segíteni a tanórák "végigülésében", a fókuszált tanulásban és szociális kapcsolataikban. A felnőttek számára munkahelyükön vagy akár gyermekeikkel szemben lehet roppant fontos az önuralmuk megtartása. Aki képes saját magán uralkodni nagy előnnyel indulhat az életben. Aki tudja mennyire keményen kellett edzeni vagy tanulnia egy övfokozat vagy osztályzat esetleg munka eléréséhez sokkal jobban fogja tudni becsüli, tisztelni azt, aki előtte áll az edzésen a sorban vagy a munkahelyén a ranglétrán vagy az iskolában oktatni próbálja. Minden edzés után elismétlünk 5 szót: Jellem, Becsület, Akarat, Önuralom, Tisztelet. Aki képes ezen 5 szó mentén élni és ezeket szem előtt tartani különb lehet az élet minden területén, mint a versenytársai, ellenfelei.

 

6. Társaság, barátok

Az ember életében sokféle közösségnek részesévé válik, de aránylag kevés olyan akad ezek közül, amit saját maga választhat meg szabadon. A családba beleszületünk, az iskolát először szüleink választják nekünk, később mi magunknak, de osztálytársainkat, csoporttársainkat már nem választhatjuk meg. A munkahelyünket megint kiválaszthatjuk, de a munkatársaikon nehezen tudunk változtatni. Egy sport közösség sokkal kevésbé kötött, oda az ember önszántából jár, így sokkal inkább megteheti, hogy olyan helyet, olyan társaságot választ magának, ahol jól érzi magát. Emiatt tud remek hangulat lenni egy jól működő klubban, emiatt tudnak barátságok kialakulni edzés kapcsán. Ahogy már említettem, a karate szerintem remek csapatformáló eszköz, én az évek alatt számos barátra tettem szert itthon és külföldön egyaránt.