Mitől lesz jó egy edzőtábor?

Ha nyár, akkor edzőtábor! Így van ezzel gondolom mindenki aki karatézik, én biztosan.

A múlt héten zajlott az A.J.K.A.-I szövetség nemzetközi instruktor tábora és ennek kapcsán szeretném bemutatni, mitől is lesz egy edzőtábor jó.

gyula_17_3.jpg

Természetesen minden ilyen esemény esetében nagyon fontos a jó társaság és a jó hangulat, de ebben a bejegyzésben elsősorban karate szakmai szempontokra szeretnék koncentrálni.

Egy sikeres edzőtáborhoz azt gondolom elengedhetetlen a tábort tartó mesterek oldaláról az alapos felkészülés. Természetesen nem a tudásukon kell csiszolniuk nekik, de nagyon fontos szerintem, hogy a teljes tábornak legyen egy tematikája, felépítése. Ha egymástól teljesen független edzéseket tartanak, sokkal kevésbé lesz hatékony a tábor, mintha egymáshoz illeszkedő, egymásra épülő edzésekre kerül sor.

A kezdeti edzésekkel meg lehet alapozni a későbbi bonyolultabb edzések anyagát, mind technikai, mind elméleti szempontból.

A múlt heti tábor a testmozdulásról, a testfordulásról szólt, illetve ezeknek a küzdelem során történő felhasználhatóságáról. Az első edzés egy általános bevezető edzés volt, ahol kéztechnikákra koncentráltunk és elkezdtünk a testmozdulással foglalkozni. A második edzés már a testmozdulásról szólt teljes mértékben. Kihon és kata (Heian katák, Jion) gyakorlatok segítségével kezdtünk foglalkozni a témával, majd utána páros gyakorlatokat is néztünk, ahol igazán jól lehetett gyakorolni a testmozdulást. A harmadik edzés témája a testfordulás volt, építve a testmozdulás során gyakoroltakra. A különbségek és a hasonlóságok kihangsúlyozása miatt is nagyon hatékony, hogy közvetlenül követik egymást a témák, hiszen még ott van az ember lábában a délelőtti edzés anyaga, amihez kell hasonlítania a délutáni érzéseket. Testfordulás esetében is kihon, valamint kata (Gangaku) gyakorlatokon keresztül jutottunk el a páros gyakorlatokhoz. A tábor harmadik napját (a 4. edzésen) ashi barai technikák gyakorlásával kezdtük. Az ashi barai helyes végrehajtásához nagyon hasznos a testmozdulás és a testfordulás megértése és begyakorlása. Egy jól kivitelezett lábsöpréshez helyes távolságra, helyes pozícióban kell lennünk az ellenfelünkhöz képest, ezt pedig testmozdulás vagy testfordulás használatával érhetjük el. Ashi barai-t többféleképpen lehet végrehajtani. Ezeket segédeszköz (bot) használatával gyakoroltuk párban, majd gyakoroltuk kata segítségével is (Bassai Sho), végül pedig páros gyakorlatokat is csináltunk. Az ötödik edzés a testmozdulás és a testfordulás témáját, valamint az ashi barai-t dolgozta fel különböző katák segítségével. A katák azért találták ki, hogy különböző mozdulatokat, fordulatokat és technikákat lehessen rajtuk keresztül begyakorolni, tökéletesíteni. Ennek megfelelően a már korábban említett, témaspecifikus katákat gyakoroltuk az edzés két órája alatt. Heian katák szolgáltatták a bemelegítést és utána a Jion, Gangaku, Bassai Sho és Kanku Sho mesterkaták képezték az edzés törzsét a feketeövesek számára. A szombat délelőtti, vizsgákat megelőző edzés témája alapvetően a küzdelem volt, de az elmúlt napokra építve. Testmozdulásra, testfordulásra és ashi barai használatára építő páros gyakorlatokat végeztünk váltott párokkal, hármasával vagy akár négyesével is, csoportban dolgozva. Aki részt vett a korábbi edzéseken, annak lényegesen könnyebb dolga volt ezekkel a gyakorlatokkal, így a hét végén, mint lett volna, mondjuk szerda délután az első edzésen. A korábbi napok gyakorlása, elméleti oktatása helyre teszi az ember fejében és testében egyaránt a feladatokat, a miérteket. Nagyon fontos és sokat segít, ha értjük azt, hogy mit miért csinálunk, könnyebb egyedül így gyakorolni a folytatásban.

Egy jó táborhoz szerintem még az is hozzá tartozik, hogy minden jelenlévő számára releváns, érdekes, de elsajátítható anyagot adunk. Huzamos ideig nem lehet zöld és fekete öveseknek együtt úgy edzést tartani, hogy mindenki fejlődjön. Ennek megfelelően a mostani táborban a bemelegítést és az általános alapgyakorlatokat követően csoportokra lett bontva a társaság és külön edzettek a fekete övesek és a színes övesek. Sokszor még a színes öveseket is tovább bontották barnaövesekre és a többiekre. Így mindenki a szintjének megfelelő gyakorlatokat, katákat kapott és valóban lehetősége volt a négy nap alatt komolyat fejlődni.

Ezek a táborok nagyon fontosak az alacsonyabb fokozatú karatékáknak is, hiszen remek példákat láthatnak a tábor során a magasabb övfokozatúak személyében, de megítélésem szerint a magasabb fokozatúaknak és az edzést tartóknak a leghasznosabbak ezek az alkalmak. Olyan elméleti tudást kaphat ilyenkor egy haladó karatés egy senior instruktortól, ami hónapokkal meggyorsíthatja fejlődését. A tanítók pedig remek ötleteket, gyakorlatokat nyerhetnek a vezető instruktoroktól, amiket aztán a saját klubjukba visszavihetnek és a tanítványaik számára érdekesebbé és hatékonyabbá tehetik az edzéseket.