A megfelelő alapok fontossága elengedhetetlen

A karatéban ugyan úgy, mint az élet más területein, roppant fontos a megfelelő alapok megléte. Mesterünk szokta mondogatni, hogy megfelelő alapozás nélkül a legszebb ház is összedőlhet és nincs ez másként a karatéban sem. Hiába nagyon ügyes és gyors valaki, ha nem megfelelőek az alap technikái, egy bizonyos szint után nem fog tudni előrelépni, illetve nem lesz soha igazán hatékony a karatéja. Nagyon fontos az is, hogy az alapoktól kezdve (jól) építkezzünk, hiszen sokkal egyszerűbb az elejétől fogva a helyes „téglákat” egymásra pakolni, mint utólag keserves munkával cserélgetni, javítgatni azokat. Ha valaki évek alatt begyakorol egy rossz mozdulatot, azt iszonyatosan nehéz kijavítani, folyamatos figyelmet igényel és addig lassul a további fejlődés, mert erre kell az energiák jelentős részét elhasználni.

Amikor azt mondom, hogy az alapoktól kell felépíteni a karate edzéseket új emberek számára, akkor a helyes ököl kialakításától való indulást értem ez alatt, tehát valóban a legegyszerűbb dolgoktól kell indulni. Bárki ökölbe tudja szorítani a kezét, ha megkérjük rá, de az esetek nagy részében nem lesz megfelelő az ököl arra, amire a továbbiak során használni szeretnénk. Mivel a karate során nagyrészt puszta ököllel dolgozunk (akár zsákra, párnára, makiwarára), nagyon fontos, hogy megfelelő módon legyenek az ujjak bezárva és az egész ököl lezárva, hiszen másképp nagyon könnyen sérülés lehet egy gyakorlat vége.

A helyes ököl szempontjából nagyon fontos, hogy a kis- és a gyűrűsujj erősen be legyen szorítva, mert ezek felelősek a könyök ízület rögzítéséért. A mutató- és a középsőujjak megfelelő szorítása azért fontos, mert ezeknek a bütykeivel kell megütni a célpontot. A hüvelykujj lezáró szerepe is nagyon fontos, ez formálja egy zárt egységgé az egészet.

okol.jpg

Ha már a helyes ököl kialakításán túl vagyunk, következhetnek a karate technikák. Innentől kezdve minden egyénileg végrehajtott gyakorlást kihon-nak nevezünk, attól függetlenül, hogy egyhelyben vagy mozgásban végezzük. A kihon a karate technikák gyakorlásának összefoglaló neve, ha úgy tetszik. Alap kihon-nak nevezzük a legegyszerűbb technikákból álló gyakorlatokat, amik nélkülözhetetlenek a kezdők számára és roppant fontosak a már gyakorlottabb karatékák számára is. A kihon gyakorlásakor a helyben végrehajtott egyszerű technikáktól (pl.: ütés, védés) kiindulva haladunk a bonyolult testmozdulással, testfordítással összekapcsolt több technikából álló kombinációs gyakorlatokhoz. A mozgásban végrehajtott kihon gyakorlatok remek állóképesség fejlesztési feladatsorok és mi is rendszeresen használjuk, főleg a már korábbi bejegyzésben említett szeptemberi állóképesség fejlesztési időszakban.

Az egész szeptemberünket az erőnlétünk, állóképességünk felépítésének és a technikai alapozásnak szenteljük minden évben, nincs ez másképp idén sem. A mostani edzéseinket is természetesen alapos bemelegítéssel kezdjük és utána egyre fokozódó intenzitással végzünk alap kihon gyakorlatokat, illetve utána alap katákat (formagyakorlatokat).

 kihon-total.jpg

Az egyes gyakorlat sorok között ugráló kötelezések, egyéb ugrásokkal tarkított lábizom fejlesztő és core izomzatra irányuló erősítéses betétek szolgáltatják a „pihenőt”. A csütörtöki edzésen a négyüteműt, illetve annak egy fekvőtámasszal és karate technikával (gyaku zuki támadás) felturbózott változatát is bevetettük.

fekvo-gyaku.jpg

Ezeket követően még (szintén egyszerű) páros gyakorlatokat is végzünk, így az edzések végére mindenki kellemesen elfárad és ami nagyon fontos, javít az általános állóképességén és javít az alap technikáin is.  

Az alaptechnikák részletezése és gyakorlási ötletek bemutatása már egy következő bejegyzés témái…