Karate, mint testedző, alakformáló eszköz?
A HIIT és a karate összekapcsolható?
Manapság egyre fontosabb az emberek számára, hogy jól nézzenek ki, jó testük legyen. Ez jórészt a filmeknek, sztároknak és a médiának köszönhető, mert manapság a karcsú sportos lányok és a kidolgozott izmokkal rendelkező kemény srácok számítanak trendinek.
Alapvetően az iránnyal nincsen semmi bajom, főleg azért nem, mert ésszerű keretek között ezzel egyúttal az egészségesebb életmód felé is elmozdultunk. Egyre többet esik szó a rendszeres mozgás és a változatos táplálkozás fontosságáról. Ezeken keresztül juthatunk el a kívánt testekhez, de ezzel egyidőben egészségesebbek is leszünk, hiszen a súlyfelesleg ledolgozása vagy a rendszeres sportolás önmagában igen jótékony hatással van az egészségünkre. Biztos mindenki hallotta már a régi mondást, miszerint „Ép testben, ép lélek” lakozik. Persze ez nem ennyire egyszerű, hiszen manapság sokan küzdenek a tökéletesnek tűnő testük mögött különböző önkép\testkép zavarokkal, de ez nem az én asztalom…
Egy erős test, egy fitt szervezet egész biztosan mindenkinek csak előnyére válik. Életkortól függő a fontossági sorrend, de az egészség, a csajozási\pasizási esélyek, az életminőség, az önbizalom, az önbecsülés és a magabiztosság is mind javul szerintem, ha valaki erősnek, fittnek érzi magát és elégedett a tükörképével.
Zsírégetés és alakformálás kapcsán annyi féle módszer van ahány féle edző, szakértő. Az ember csak kapkodja a fejét, hogy mi mindent írnak a különböző cikkek, blogok, hányféle edzés létezik már. Felmerül a kérdés elég hamar szerintem mindenkiben, aki valamilyen sportot nem kimondottan ezek miatt kezdett el, hogy az, amit Ő csinál amúgy erre is jó-e…
A kérdés tehát az, hogy a karate jó testedző, testformáló eszköz-e?! Testedzés szempontjából a legfontosabb tényezők szerintem az erő, az állóképesség, a rugalmasság és a gyorsaság képzése. Ezek egyébként az egészségességünkhöz is nélkülözhetetlen testi és fizikai feltételek. A karate ezeket mind képes fejleszteni vagy szinten tartani, és ami még nagyon fontos, hogy bármilyen korban, bármilyen edzettségi szintről indulva. A külső szemlélő számára ezek közül az erőfejlesztés az, ami leghamarabb feltűnik, de a gyakorló számára az állóképesség javulása talán még hamarabb érzékelhető. Ahogy javul az állóképességünk egyre több edzésmunkát tudunk hatékonyan végezni, ez pedig javítja az erő- és gyorsaságfejlesztést is egy csapásra.
A karate edzéseken kisebb szünetekkel gyakorlatilag folyamatos munka zajlik, aminek köszönhetően a szívverés, pulzus folyamatosan emelt szinten van, hamar megindul egy folyamatos izzadás és megfelelő idő elteltével beindul a zsírégetés is. Az állóképesség javulása elég automatikus, hiszen ha ennek a folyamatos munkának valaki egy héten többször nekifut és dolgozik rajta, egyre jobban fogja bírni. Erőfejlesztés terén is hamar lehet eredményt elérni, mert a karate rengeteg izomcsoportot mozgat meg egyszerre statikus és dinamikus módon is. A gyorsaság és a rugalmasság fejlesztése már egy macerásabb folyamat, de idővel mindkettőn lehet komoly javulást elérni.
A megfelelő állóképesség és erőnlét elérésének érdekében minden szeptembert és minden januárt meg szoktunk „nyomni” erősítő és állóképesség fejlesztő gyakorlatokkal. Ez a hagyomány a sulis időszakból, a téli, illetve nyári szünetek pusztító\puhító hatásai miatt alakult ki, mert régen a tanítási szünetekben nem edzettünk rendszeresen és bizony elpuhultunk, főleg egy hosszabb nyári kihagyás alatt. Ezekben az időszakokban a karate edzésünk rengeteg erősítést (fekvőtámaszok, húzódzkodás, felülés és hátizom, valamint guggolások, kitörések) és sok állóképességi munkát (ugrókötelezés, futás sprintekkel, egyéb ugró gyakorlatok) tartalmaznak és a karate munka is jellemzően alaptechnikákra és mennyiségi munkára épül. A cél az állóképesség visszaépítése és az izomzat újrahangolása ilyenkor. A fentebb említett gyakorlatok egyébként aztán egész évben hasznos részét képezhetik az edzéseknek, persze más aránnyal, mint a korai stádiumban.
Az utóbbi években egyre többet találkozom az úgynevezett „HIIT- High Intensity Interval Training” edzésmódszerrel, aminek a lényege az, hogy nagy intenzitású rövid ideig tartó gyakorlatokat váltogatnak rövid pihenő fázisokkal. Több cikket is olvastam mostanában, miszerint ez a legjobb zsírégető edzésmódszer. Azzal magyarázzák, hogy a maximális erőbedobással végzett gyakorlatoknak köszönhetően az izomzat és a szervezet „sokkot” kap és hosszú órákkal az edzést követően is fokozott állapotban tartja az izomzatot, anyagcserét, ez pedig nagyobb mértékben járul hozzá a zsírégetéshez, súlyveszteséghez, mint egy közepes intenzitással végzett hosszabb ideig tartó kardió edzés. A normál kardió edzés esetében ugyanis a zsírégetés csak körülbelül 30 perc munkavégzés után indul be és az edzés végeztével nagyjából abba is marad. Rengeteg féle HIIT gyakorlat van, rengeteg féle módon lehet HIIT elemeket beépíteni szinte bármilyen edzésbe.
A karate edzésekben egyfelől alapból vannak szerintem kvázi HIIT elemek, másfelől remekül lehet különböző gyakorlatokat integrálni. Eleve minden technika teljes erőkifejtéssel rövid ideig tart, legyen szó ütésről, rúgásról vagy blokkolásról. A formagyakorlatokat, amikor egymás után hajtjuk végre egy az egyben HIIT jellegű edzést végzünk, hiszen 35-50mp közötti időtartamon keresztül teljes erőkifejtéssel dolgozunk, majd utána a gyakorlat végeztével a következő megkezdéséig pihenünk. Az edzésekbe ugráló kötelezést vagy más ugró gyakorlatokat szinte bárhova be lehet illeszteni, ezeket pedig remekül lehet 30\60mp-es munkavégzésekre és szünetekre törni. Négyütemű fekvőtámaszt, sima fekvőtámaszt és számos gyakorlatot lehet remekül betenni a „karatés blokkok” közé. Ezeken túl nagyon hatékonyan lehet boxzsákra, pontkesztyűkre vagy pajzsokra is olyan gyakorlatokat végezni, amik a HIIT-nek megfelelő időkorlátokkal vannak megtörve. Mindezek együttes alkalmazásával roppant megerőltető és a szervezet számára jó értelemben sokkoló edzéseket lehet kialakítani, amik nagymértékben hozzájárulhatnak a kívánt erős, egészséges test eléréséhez.
Az eredmények szempontjából persze nagyon fontos, hogy egy héten hány edzésre jut időnk, illetve, hogy az edzések mellett milyen étrendet alkalmazunk. Ideális esetben egy héten legalább 3-szor, de inkább 4-szer kellene valamilyen edzést végeznünk és folyamatosan kellene a megfelelő étrenddel foglalkozni. Ez alatt nem szigorú kalóriaszámolgatós, táblázatban elkészített étrendre gondolok feltétlenül, de jó ha észben tartjuk, hogy ha mondjuk nyáron minden második nap benyomunk 2-3 gombóc fagyit és legurítunk 1-2 sört akkor bizony iszonyatosan sokat kell ahhoz edzeni, hogy ne plusz kilókkal zárjuk a nyári szezont :)